|

Jak podat žádost o rozvod

žádost o rozvod

Ať už jsou vaše důvody pro rozvod jakékoliv, nikdy se nejedná o jednoduchou situaci. Pokud se v ní právě nacházíte, máme pro vás několik praktických rad o tom, jak při žádosti o rozvod postupovat či jak dlouhý proces očekávat.

Začněte podáním návrhu na soud

Ať už jste manželství uzavřeli na úřadě či v kostele, rozvod je pro všechny vždy stejný, tedy před soudem. Aby však samotný soudní proces rozvodu mohl začít, je třeba nejprve podat k soudu návrh na rozvod manželství. Tento návrh se obvykle podává u okresního soudu v závislosti na místě bydliště. Pokud se jeden z manželů odstěhoval do jiného okresu, vybereme zpravidla soud v okrese posledního společného bydliště. 

Co se týče osoby, která žádost podává, tou může být jak pouze jeden z manželů, tak oba, a to především v případě, že jsou oba manželé na rozvodu dohodnuti. Mějte na paměti, že návrh k rozvodu musí být opatřen kolkem v hodnotě dvou tisíc korun, případně je třeba tuto částku zaplatit na účet soudu jako soudní poplatek.

rozvod
Zdroj: Pexels.com

Obsah žádosti o rozvod

Vyplnění žádosti o rozvod se rozhodně nemusíte bát, přesto musíte být při vyplňování pečliví, jelikož má rozvod jakožto soudní řízení velice striktní pravidla. Nejdůležitější informací v žádosti o rozvod jsou především osobní údaje rozváděných osob, tedy jméno, příjmení, datum narození a adresa. Dále nezapomeňte vypsat název a adresu soudu, ke kterému budete žádost podávat. Také jasně uveďte druh soudního řízení, tedy rozvod.

Po vyplnění hlavičky následuje samotný text, ve kterém uvedeme podrobné informace o manželství. Sem patří například datum svatby či děti vzešlé z tohoto manželství, případně jejich věk/zletilost. Také se jedná o část, ve které je vhodné uvést poslední společné bydliště, aby mohl soud posoudit, zda řízení spadá právě k němu.

Na závěr přichází uvedení důvodu k rozvodu. V případě, že jste na rozvodu dohodnutí, je celý proces přímočarý – stačí napsat, že si nerozumíte a chcete se rozvést. Pokud jeden z manželů nesouhlasí, rozvod už je o něco složitější. Strana podávající žádost o rozvod musí uvést nejen dostatečné argumenty, ale také je musí podložit důkazy. 

Poté stačí uvést datum, vše podepsat a doplnit o kopie důležitých dokumentů, jako je například oddací list či dohoda o majetkovém vypořádání.

Proces rozvodu

Jakmile žádost odevzdáte, připravte se na několik týdnů až měsíců čekání. Poté vás soud pozve na ústní jednání, jehož délka se odvíjí především od skutečnosti, zda jsou manželé na rozvodu dohodnuti. Pokud vše probíhá bez komplikací, vše můžete mít za sebou během patnácti minutového soudního řízení. Opačná situace nastane, pokud se jeden z manželů rozvádět nechce, není vyřešeno majetkové uspořádání či pokud máte děti. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *