|

Co je to libido a jak ho znovu povzbudit?

co je libido

Libido je jednoduše jiný název pro touhu a sexuálního žádostivost, která však občas v našem milostném životě chybí. A jelikož je zdravá míra libida důležitá jak pro naše sebevědomí, tak psychickou pohodu, můžeme při jejím poklesu znervóznět. Není třeba však propadat panice – nejen, že občasný pokles libida je naprosto normální, i dlouhodobější snížení libida se dá účinně řešit.

Příčiny poklesu libida

Pokud bychom se měli podívat na důvody, proč ztrácíme chuť na sex, u krátkodobého snížení libida není třeba hledat nějaké komplexnější příčiny. Většinou za ním stojí únava z práce, nemoc či například stereotyp, kdy už nás náš partnerka tolik sexuálně nepřitahuje. 

V případě, že se jedná o dlouhodobý nezájem o sex či problémy s erekcí, důvody bychom měli hledat zejména v našem životním stylu. U mužů je na vině zejména pokles testosteronu, za který může sedavé zaměstnání a celkově nedostatečná fyzická námaha. Prvním krokem by tedy měla být výrazná změna způsobu života – zařaďte více pohybu a zlepšete svůj jídelníček. Vhodné je také omezit konzumaci alkoholu a kouření.

V případě, že je za poklesem libida dlouhodobá psychická nepohoda či dokonce deprese, je na místě vhodná léčba psychického problému. Často se však ukáže, že není třeba sahat po obávaných antidepresivem, jako spíše zvýšit kvalitu spánku a naopak snížit stres. Ten je totiž častou příčinou erektilní disfunkce. 

Změna stravy

zdravá strava
Zdravá strava, zdravé tělo a vyšší libido.

Pokud bychom se měli podívat na konkrétní způsoby, jak upravit životní styl pro zlepšení libida, začít bychom měli dostatečným příjem vitamínů a minerálů. Jejich suplementace pomůže se zvýšením produkce testosteronu, zlepšením fungování prostaty a se zvýšením počtu i hybnosti spermií. Nezapomínejte především na zinek, B komplex a vitamíny A, C a E.

Pokud jste si jistí, že deficit vitamínů kamenem úrazu nebude, vyzkoušet můžete také nejrůznější afrodiziaka, mezi které patří například čokoláda či španělské mušky. V případě poruch erekce se nestyďte sáhnout po známých modrých tabletkách. Přírodní alternativou může být například kotvičník, ginkgo biloba, maca či zenšen. Vždy však myslete na to, že je třeba k nim přistupovat s mírou – pokud to s doplňky stravy budete přehánět či je nevhodně kombinovat, můžete celý problém ještě zhoršit.

Rozbijte sexuální stereotyp

Jak jsme již zmiňovali, často za poklesem libida není ani tak špatná strava či nedostatek pohybu, jako spíše nuda v ložnici. Pokud už máte několik let stejnou partnerku, nejspíš už vás pořád ten stejný sex tolik neláká. V případě, že si nechcete hledat milenku, zkuste okořenit svůj milostný život například ranním sexem či erotickými hračkami. Zkuste probrat se svou partnerkou vaše skryté sexuální touhy a uvidíte, že i po letech stereotypu se vrátí vášeň.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *